Изборен молк поради прегласување за Парламентарните избори 2024

Скопје, 20 мај 2024 – Поради повторување на гласањето за Парламентарните избори 2024 во седум гласачки места во Изборните единици 5 и 6, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува националните радиодифузери и радиодифузерите кои емитуваат програма на подрачјето на Охрид, Крушево, Струга, Долнени и Желино дека за нив важат обврските за изборниот молк, кој почнува од ноќеска на полноќ и ќе трае до 19 часот на 22 мај 2024 година[…]

ИЗБОРЕН МОЛК ОД ВЕЧЕРВА НА ПОЛНОЌ

Скопје, 6 мај 2024 – Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува радиодифузерите дека од вечерва на полноќ започнува изборниот молк за Претседателските и Парламентарните избори, кој трае до 19 часот на 8 мај 2024 година.[…]

Извештај за медиумското претставување во првиот круг од кампањата за Претседателските избори 2024

Скопје 2 мај 2024 година – Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денес го објави извештајот за начинот на известување на радиодифузерите во првиот круг од изборната кампања за Претседателските избори, во периодот од 4 до 22 април 2024 година. Со мониторингот беа опфатени 13 програмски сервиси – националните комерцијални телевизии Алсат-М, Алфа, Канал 5, Сител, Телма, 24 Вести, 21-М, Шења, Клан Македонија и Сонце и програмските канали на Јавниот сервис – МРТ 1, МРТ 2 и Собранискиот канал.[…]

ТВ АЛФА СО ОБЈАВА НА ЗЛОНАМЕРНИ ИНФОРМАЦИИ ВРШИ ПРИТИСОК ВРЗ АВМУ

Скопје, 18 април 2024  – Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро реагира на обидот на ТВ Алфа да изврши притисок врз регулаторното тело преку објава на злонамерна информација. Имено, во изданието на емисијата „Заспиј ако можеш“, премиерно емитувано вечерта на 16 април 2024 година, новинарот Горан Момировски, меѓудругото тврдеше дека Агенцијата:[…]

Соопштение за јавност

Скопје, 18 април 2024 –ТВ Ускана Медија ја информираше Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги дека на новинар на оваа телевизија не му било дозволено да снима прилог во врска со бројот на ученици и вработени во Основното училиште Наим Фрашри од село Пирок, Општина Боговиње.[…]

ОБЈАВЕН ВТОРИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ПРЕДИЗБОРНОТО МЕДИУМСКО ПРЕТСТАВУВАЊЕ ОД 8 МАРТ ДО 3 АПРИЛ

Скопје, 16 април 2024  –  Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денес го објави Вториот извештај од мониторингот на медиумското претставување за Претседателските и Парламентарните избори, за периодот од 8 март до 3 април 2024 година.[…]

Соопштение за јавност

Скопје, 12 април 2024 – Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува повторното етикетирање и дискредитирање на ТВ Канал 5 во денешната објава на претседателот на политичката партија Левица Димитар Апасиев на социјалната мрежа Фејсбук.[…]

РАДИОДИФУЗЕРИТЕ ДА НЕ ЕМИТУВААТ ППР СО МАЛОЛЕТНИЦИ

Скопје, 9 април 2024  – Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги со мониторингот на изборното медиумско претставување за Претседателските избори 2024 година, констатираше дека, спротивно на член 76 став 3 од Изборниот законик, во платено политичко рекламирање на претседателските кандидати Стево Пендаровски и Бујар Османи учествуваат малолетници.[…]

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Скопје, 7 април 2024 – Во врска со случајот поврзан со новинарот Фуркан Салиу, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го повикува Министерството за внатрешни работи веднаш, односно во најскоро време да го расчисти случајот и да ја информира јавноста за причините за неговото приведување[…]Accessibility

Accessibility